Matrioszka – symbol Rosji
To zdecydowanie najpopularniejszy suwenir przywożony z podróży do Rosji. Dla tych, którzy nie wiedzą, matrioszka to drewniana zabawka składająca się z kilku podobnych do siebie, wydrążonych w środku figurek, wkładanych jedna do drugiej. Tradycyjne matrioszki przedstawiające laleczki w stroju ludowym, czasem zastępowane są figurkami polityków, pisarzy czy innych znanych postaci. Wytwarzanie matrioszek rozpoczęto dopiero pod koniec XIX wieku, a ogromną popularność zyskały po Wystawie światowej w 1900 roku w Paryżu. Wkrótce rozpoczęto produkcję na masową skalę. Dziś dostępne są w każdym sklepie z suwenirami, i niemal na każdym straganie na terenie Rosji.
Drewniane dzieła sztuki
Czarne, lakierowane szkatułki z pięknymi różnokolorowymi zdobieniami na wieczku urzekają kolejne pokolenia turystów. Wytwarzane są w centrum sztuki miniatur w Palech, dawnym słynnym ośrodku malarstwa ikon, stąd też charakterystyczne, czarne tło. Malowidła przedstawiają motywy baśniowe, literackie lub scenki rodzajowe.
Popularnym suwenirem jest także chochłoma, czyli drewniane naczynia – garnki, miseczki, łyżki – ozdabiane motywami roślinnymi w kolorach czerwono – czarno – złotym.
Gżel – rosyjska porcelana
Malowana w charakterystyczne niebiesko-białe wzory porcelana, produkowana jest w miasteczku Gżel, stolicy rosyjskiej porcelany. Na skalę przemysłową zaczęto ją wytwarzać już od początku XIX wieku. Dziś piękno rosyjskiej porcelany wciąż urzeka, a herbata z gżelskiej filiżanki z pewnością szybko przywoła wspomnienia z podróży.
Chcesz wyjechać do Rosji? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wycieczek biura podróży Vanellus Travel: