Zastanawialiście się może kiedyś, jakie zwierzęta można uznać za największych obieżyświatów na świecie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest zbyt łatwa, bo każdego roku obserwujemy wędrujące ssaki, ryby, czy owady. Do najbardziej spektakularnych dla ludzi podróży zwierząt należą migracje ptaków obserwowane dwa razy do roku.
Ptasie migracje
Podróże ptaków pomiędzy lęgowiskiem i zimowiskiem mają związek ze zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu na pewnych obszarach. Można powiedzieć, że każdy gatunek ptaków podejmuje bliższe, lub dalsze wędrówki, jednak najwięcej podróży w swoim życiu odbywają te należące do tzw. grupy wędrownych np.: skowronek, , rudzik, bocian biały, jaskółka, jerzyk, wilga.
Szlaki migracji
Szlaki przelotów u ptaków wędrownych łączą obszary lęgowe z terenami ich zimowisk,
a wszystkie zmiany w trasie przelotu mają związek z ukształtowaniem terenu oraz lokalnymi warunkami atmosferycznymi. Warto wiedzieć, że odległości między obszarami lęgowymi u poszczególnych rodzajów ptaków są różne, czasem nawet w obrębie tego samego gatunku. I tak np. chruściele, czy czaple siwe często zimują w południowej lub zachodniej Europie, a więc długość trasy ich przelotu liczy około 1000 km. Inne gatunki odbywają znacznie dłuższe podróże. Dla przykładu – zimujące w Afryce bociany białe muszą pokonać z Polski odległość ponad 10 000 km. Czy wiecie, że istnieją dwie trasy bocianich wędrówek? Ptaki gnieżdżące się na terenach położonych na wschód od Łeby lecą na południowy wschód przez Bosfor, Palestynę do Afryki i potem wzdłuż Nilu na południe. Natomiast bociany pochodzące z terenów na zachód od Łeby wędrują najpierw przez Hiszpanię i Gibraltar do południowej Afryki. U większości ptaków średnia szybkość przelotu to od 160 do 480 km dziennie. Różnice w wysokości lotu migrujących ptaków też jest znaczna. I tak np. w Azji gęsi przelatują nad Himalajami przeszło 8500 m, a żurawie na wysokości 6000 m., a w Europie zaobserwowano gawrony lecące na wysokości 2500 m. Ocenia się, że średnia wysokość ptasiego lotu to między 450 a 750 m.
Jako ptak wędrowny
Przykładem występującego w Polsce ptaka wędrownego jest . to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na świecie wędrownych ptaków błotnych. Pierwsze ptaki należące do tego gatunku odlatują z Polski już w trzeciej dekadzie maja i udają się do Europy Zachodniej. Stamtąd czajki podróżują na zimowe kwatery do Europy Południowej i krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego. Jeśli chcecie zobaczyć stada czajek z charakterystycznym czubkiem z piórek na głowie, musicie zaczekać do października. Wtedy możemy obserwować ich jesienny przelot nad Polską.
Migracje ptaków od wieków wzbudzały zainteresowanie ludzi – wzmianki na ten temat znajdziemy np. Starym Testamencie i w pracach Arystotelesa. Chyba żaden inny gatunek zwierząt nie uobecnia tak bardzo ludzkich marzeń o lataniu w przestworzach i odbywaniu fascynujących podróży po najdalszych krańcach świata, jak czynią to ptaki.
Jeśli (tak jak większość ptaków) uwielbiasz podróże to sprawdź oferty wyjazdów biura podróży Vanellus Travel. Nie pożałujesz!