Uświęcona dolina pod Himalajami
W stolicy Nepalu, Kathmandu, nie sposób się nudzić. Nagromadzenie zabytkowych budynków oraz miejsc kultu religijnego przyprawiają o zawrót głowy. Tutaj pielgrzymują buddyści z całego Nepalu i sąsiednich państw. Koniecznie trzeba zobaczyć buddyjską Świątynię Badhnath, z najwyższą stupą w całej Azji. Obowiązkowo zobaczyć trzeba również Swayambhunath, czyli Świątynię Małp, która uznawana jest za pierwszy budynek w dolinie Katmandu. To zabytkowa 2,5 tysiącletnia buddyjska świątynie wzniesiona na szczycie porośniętego lasem wzgórza. Wejścia bronią szerokie i strome schody, wokół których rozmieszczono liczne ołtarze i posągi Buddy. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne dla tego regionu zdobienie miejsc świętych modlitewnymi flagami tzw. praying flags, które hałasują, łopocząc na wietrze. Wtóruje im dźwięk świętych dzwonków oraz brzęk młynków modlitewnych. Niepodzielną władzę w świątyni sprawują jednak małpy, uznawane tutaj za święte, kradnące ofiarowywane bóstwom kwiaty i owoce. W pobliżu Kathmandu znajduje się także świątynia bogini Kali, gdzie dwa razy w tygodniu składane są krwawe ofiary ze zwierząt, gdyż krew wylana na ołtarz bogini czasu i śmierci ma zapewnić zdrowie i pomyślność tym, którzy oddali jej cześć.
Nepal – Perła Himalajów
Nepal to także cel wypraw himalaistów i miłośników trekkingu, a w zasadzie punkt wypadowy do wypraw w Himalaje. Tutaj kompletuje się ekipę – najmowani są tragarze oraz pomagające w niesieniu najcięższego ekwipunku muły lub jaki. Ośnieżone szczyty Everestu oraz innych ośmiotysięczników przyciągają jak magnes, mimo wielu czyhających na turystów niebezpieczeństw. Adrenalina, zapierające dech w piersiach widoki i kontakt z nieprzewidywalną naturą, tego można również doświadczyć podczas trekkingu w rejonie masywu Annapurny. Bardziej zaawansowani trekkerzy czy alpiniści, mogą z przewodnikiem dotrzeć nawet do bazy pod Everestem lub Annapurną.
Jaki jak
Symbolem Nepalu jest jak, żyjące na bardzo dużych wysokościach zwierzę, które zostało jednak przez ludność Himalajów udomowione. Są nie tylko zwierzętami jucznymi, ale i wierzchowymi. Dostarczają mięsa, mleka, a z ich długiej i gęstej sierści wytwarzane są koce, swetry i narzuty, które przydają się zwłaszcza w trakcie mroźnych, zimowych dni.
Marzysz o wyjeździe do Nepalu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wycieczek biura podróży Vanellus Travel: