Jeśli planujecie podróż do Gruzji, będziecie pod wrażeniem tamtejszych potraw. Warto wiedzieć, że kuchnia zajmuje szczególnie ważne miejsce w tradycji tego kraju i stanowi część narodowej tożsamości Gruzinów. Z pewnością znaczny wpływ na charakter gruzińskich potraw ma łagodny klimat Gruzji, który zapewnia jej mieszańcom różnorodność płodów rolnych oraz bogactwo aromatycznych przypraw. Wśród tradycyjnych gruzińskich dań znajdziemy bardzo dużo warzyw, ciekawe rodzaje pieczywa, czy oryginalnie podane mięsa.
Przekąski
Latem najczęściej jako „starter” podaje się sałatkę pomidorową z bazylią, a jesienią wzbogaca się ją jeszcze odrobiną na miejscu wyciskanego oleju słonecznikowego. Przed daniem głównym Gruzini raczą swoich gości tradycyjnymi serami (delikatnym „sulguni” i długo dojrzewającym pleśniowym „dambali chaczo”), nadziewanymi pieczonymi bakłażanami (badridżani), przetartą fasolą (lobio), czy najczęściej kojarzonym z Gruzją plackiem serowym zwanym „chaczapuri”. Wzbogaconą wersją tego placka jest tzw. „chaczapuri adżaruli” w kształcie łódeczki, które oprócz sera zawiera rozlane na wierzchu jajko oraz masło.
Dania główne
Ulubionym daniem wielu Gruzinów są nadziewane mięsem pierogi „chinkali„. Charakteryzuje je oryginalny kształt sakiewek, a podawane na gorąco zawierają w sobie aromatyczny rosół. Zamiast „chinkali” w Gruzji możemy zjeść również „mcwadi„, czyli szaszłyki z przyprawami, które jesienią ozdabia się ziarnkami granatów. Czymś w rodzaju naszych flaków jest gruziński gulasz – tradycyjna potrawa zalecana dla wzmocnienia kości, a zwłaszcza na złamania.
Napoje i desery
Po daniu głównym Gruzini podają na stół owoce, konfitury i różne rodzaju ręcznie wyrabianych słodyczy. Jedną z nich jest przypominająca sople „czurczchela” wykonana z nawleczonych na nitkę orzechów laskowych w cieście z dodatkiem soku winogronowego. Innym deserem, którego warto spróbować w Gruzji jest „pelamushi” – ciekawe połączenie czegoś w rodzaju galaretki, budyniu, dżemu winogronowego z dodatkiem orzechów włoskich. Jeśli chodzi o napoje, to znana i lubiana w wielu krajach świata jest gruzińska lemoniada w orzeźwiających smakach: winogronowa, gruszkowa, brzoskwiniowa, waniliowa, cytrynowa, a nawet estragonowa. Jeśli ktoś nie lubi słodkich napojów, pewnie chętnie napije się tradycyjnej lekko słonej wody mineralnej – „bordżomi„.
Jest też w Gruzji oczywiście coś dla amatorów mocnych trunków: koniak, bimber z winogron (czacza), czy pyszne wino spożywane z literatek. A jeśli ktoś szuka innego rodzaju napojów z energią w każdym łyczku, polecamy gruzińską kawę parzoną po turecku. Warto poznać wszystkie smaki pięknej Gruzji!
Marzysz o podróży do Gruzji? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wycieczek biura podróży Vanellus Travel: