Miejsce bogów
Teotihuacan to najstarsze miasto prekolumbijskiej Ameryki, które powstało około II w. p.n.e. Aztekowie, których uważa się za spadkobierców cywilizacji nazwali zajęte tereny Teotihuacan czyli „miejsce, w który, ludzie stają się bogami”. Tłumaczy się je również jako „miejsce bogów”. W mitologii indiańskiej miejsce to uważane jest za święte, tutaj bowiem miało nastąpić oddzielenie mroku od światłości, tu narodził się świat, to tu powstać miały słońce i księżyc. Sądzili, że tak wspaniałe i monumentalne piramidy mogli wznieść tylko giganci.
Precyzyjny plan
Miasto zostało wybudowane z mistrzowską precyzją, na dokładnym planie siatki prostopadłych ulic i zorientowane w kierunku północ-południe. Oś główną miasta stanowi szeroka na 40 metrów Ulica Zmarłych, ciągnąca się od Piramidy Księżyca do obszernego placu zwanego Cytadelą. Po obydwu stronach alei znajdują się świątynie i miejsca kultu. Nad południową częścią miasta góruje mierząca 75 metrów wysokości Piramida Słońca. Na jej szczyt, niegdyś zwieńczony świątynią wiodą 243 strome stopnie.
Upierzony Wąż
Dalej na południe znajduje się wybudowana w kształcie piramidy świątynia Quetzlcoatla, czyli Świątynia Upierzonego Węża, jednego z najważniejszych bogów czczonych przez ludy Mezoameryki. Jej ściany ozdabiają liczne symbole najważniejszych bogów, w tym boga deszczu, Tlaloca.
Krwawe rytuały
Istnieją dowody iż w Teotihuacan oprócz rytualnych ofiar ze zwierząt, składano także ofiary z ludzi. W piramidzie Księżyca, podczas prowadzonych prac architektonicznych, natknięto się na kilka miejsc ofiarnych. Najprawdopodobniej ofiarami byli w większości jeńcy wojenni, pochodzący z oddalonych o setki kilometrów, terenów nad Pacyfikiem i Atlantykiem.
Marzysz o wyjeździe do Meksyku? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wycieczek biura podróży Vanellus Travel: